Groźny gatunek żółwia w Puławach - Puławy Town Hall Official Site

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Groźny gatunek żółwia w Puławach

data aktualizacji: ponad rok temu 23.07.2019, odsłon: 2265, ~UM Puławy

W poniedziałek 22 lipca Straż Miejska została powiadomiona przez mieszkankę Puław o znalezieniu żółwia w okolicy ulicy Chmielowskiego. Okazało się, że jest to żółw czerwonolicy, gatunek wodno-lądowy, uznawany za inwazyjny, stanowiący zagrożenie dla rodzimego gatunku żółwia błotnego. Żółw czerwonolicy jest podgatunkiem żółwia ozdobnego pochodzącego z Ameryki Północnej i bywa hodowany w domowych warunkach.

Żółw został przetransportowany do puławskiej lecznicy weterynaryjnej. Stamtąd w dniu jutrzejszym, tj. 24 lipca, trafi do siedziby Fundacji Epicrates w Lublinie, zajmującej się zwierzętami egzotycznymi.

Dochodzą do nas sygnały, że żółw ten jest wypuszczany w okolicach łachy wiślanej oraz innych zbiorników wodnych na terenie miasta. Znakomicie czuje się w kanale zrzutowym ciepłych wód z Zakładów Azotowych oraz utworzonym przez nie rozlewisku. Dlatego apelujemy, aby nie wyrzucać żółwi hodowanych w domu do pobliskich rzek i kanałów, gdyż mogą być potencjalnym zagrożeniem dla rodzimej fauny.

W przypadku odnalezienia porzuconych zwierząt prosimy o kontakt ze Strażą Miejską w Puławach, tel. 986 lub
z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Puławy, tel. 81 458 60 32.

+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
Udostępnij na Google+